Ze srdíčka - Tyrkys

Novinka

Rozměr šperku - 4 cm. Celkově 37 cm.

Ručně vyroben šperk z mědi, patinován, leštěn, povrchově ošetřen.

"Tyrkys přijatý z milujících rukou přináší štěstí a přízeň osudu." - arabské úsloví

800,00 Kč
nezahrnuje cenu dopravy

TYRKYS VÝZNAM, ÚČINKY A VLASTNOSTI

"Tyrkys přijatý z milujících rukou přináší štěstí a přízeň osudu." - arabské úsloví

Tyrkys vybízí naší duši k čistotě citu, mysli a jednání. Pomáhá rozptýlit negativní pocity před tím, než se nám uloží ve vědomí. Díky tyrkysu dokážeme zapojit intuici do praktického života. Ochraňuje nás před negativními silami duchovního světa, před škodlivými vlivy prostředí a před černou magií.

Tyrkys usnadňuje přenos informací z nadpozemských sfér, pomáhá znát a žít pravdu. Pomáhá s inspirací, takže v praktické rovině ho využijí všichni kreativně pracující lidé, stačí se do něj jen zadívat.

V oblasti zdraví tyrkys zmírňuje záněty a podráždění kůže. Volně plynoucí energií krotí hněv, pročišťuje zanícené nebo ucpané tělní dutiny – uši, nos, krk, hrdlo. Díky tomu je také vhodný pro ty, kteří pracují s hlasem, ať už zpěváky, moderátory nebo třeba telefonní operátory. Ulevuje při zánětlivých onemocněních dýchacích cest a při srdečních obtížích.

Tyrkys se používá tisíce let jako velmi vzácný a cenný klenot a dekorační kámen. Aztékové ho vedle zlata, křemene a pár dalších minerálů vkládali do obřadních mozaikových předmětů. Nejznámější tyrkysy jsou ty z hrobu Tutanchamóna, ale najdeme je také ve výzdobě Tádž Mahálu.

HISTORIE & LEGENDY

Každý si určitě představí, jak vypadá tyrkysová barva. Její název je odvozen právě od minerálu tyrkysu, přičemž je to jedno z mnoha pojmenování, které kdy lidstvo pro tento nádherný, modrozelený kámen používalo. Neboť tyrkys zdobí ty nejvzácnější šperky a obřadní předměty odedávna. Řekové ho nazývali callait, Peršané perozah, Aztékové chalchihuitl, dnešní název používaný od 17. stol. pochází z francouzského turquise a znamená Turci, neboť turečtí obchodníci tyrkys tradičně dováželi do Evropy z Chorásánu, historického území na pomezí dnešního Íránu, Uzbekistánu, Afghánistánu a Tádžikistánu. Právě v téhle hornaté oblasti se nacházejí původní a nejbohatší naleziště tyrkysu. Egypťané využívali nalezišť na Sinaji, dnes se získává hlavně z různých nalezišť v Kalifornii a Arizoně a v Číně. Mnohem menší ložiska jsou také v Evropě, napříklas v belgických Ardenách nebo v Sasku.